MÅNADENS BURGARE #10

Framtagen tillsammans med MATKOMA

Matkoma Burgaren

Bröd, kött, jalapeñomajjo, Väddö cheddarost, karamelliserad lök, dillpicklad gurka, silverlök & sallad.

115kr | 135kr | 145kr
Enkel | Vegan | Dubbel

Pengarna går till

Smådjurschansen gör ett fantastiskt arbete med att hjälpa smådjur som har blivit lämnade i naturen eller som räddats från vanvård. Föreningen ligger oss nära och vår familj.”

– Matkoma

Välkommen in på Brödernas, ryktet säger att vi är bäst i stan. Men rykten är rykten, kom in och avgör själv! – vi finns där du är

Brödernas utmanar standarden på marknaden. En snabb lunch, en avgörande hockeymatch eller ett födelsedagsfirande i stort sällskap – oavsett tillfälle. Du hittar Brödernas i hela Sverige. Brödernas är det självklara valet när du blir sugen på en riktigt god hamburgare eller pizza. Oroa dig inte om vi inte finns i en stad nära dig idag, chansen är stor att vi finns där inom kort. Håll ögonen öppna på våra sociala medier för att hänga med i svängarna.

Hela familjen är välkommen på Brödernas, så glöm inte din fyrbenta vän när du besöker oss. Även hundar är välkomna på samtliga av våra restauranger. Det enda vi ber om är att de håller sig på golvet och beter sig.

Kom in i värmen oavsett om du firar ett ögonblick eller lägger lite extra glädje på din dag.

Stockholms Restauranger

Du hittar Brödernas runt om hela Stockholm. Med restauranger på Östermalm, Södermalm, Kungsholmen samt i Vasastan, Söderort och Farsta är Brödernas det självklara valet när du blir sugen på en riktigt god hamburgare eller pizza. Om vi mot förmodan inte finns i närheten så går det även att beställa Take Away från samtliga restauranger.

  • Annedal

    Kamomillagatan 4
    168 72 Bromma

    Telefon: 076-8503910
    annedal@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 14.30, 15.30 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Drottninggatan

    Klarabergsgatan 50
    111 21 Stockholm

    Telefon: 08-375726
    drottninggatan@brodernas.nu

    Öppet idag: 10.00 – 20.00

    Besök Restaurang

  • Farsta Centrum

    Kroppaplan 15
    123 47 Farsta

    Telefon: 08-4403949
    farsta@brodernas.nu

    Öppet idag: 10.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Globen

    Arenavägen 59
    121 77 Johanneshov

    Telefon: 08-7353316
    globen@brodernas.nu

    Öppet idag: 10.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Gustavsberg

    Odelbergs väg 3
    134 40 Gustavsberg

    Telefon: 08-41013170
    gustavsberg@brodernas.nu

    Öppet idag: 10.00 – 14.00, 16.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Hammarby Sjöstad

    Hammarby Allé 101
    120 64 Stockholm

    Telefon: 08-4403940
    sjostan@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 14.00, 17.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Hornstull

    Hornsgatan 180
    117 34 Stockholm

    Telefon: 08-6683404
    hornstull@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 14.00, 16.30 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Järva

    Vallgatan 22
    170 67 Solna

    Telefon: 08-7353317
    jarva@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 14.30, 16.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Kista

    Hanstavägen 55 F
    164 53 Kista

    Telefon: 08-6040990
    kista@brodernas.nu

    Öppet idag: 10.00 – 20.00

    Besök Restaurang

  • Kungsholmen

    Scheelegatan 20
    116 63 Stockholm

    Telefon: 08-6500299
    kungsholmen@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 22.00

    Besök Restaurang

  • Lidingö

    Lejonstigen 12
    181 32 Lidingö

    Telefon: 08-293525
    lidingo@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Liljeholmsgallerian

    Liljeholmstorget
    117 61 Stockholm

    Telefon: 079-0984265
    liljeholmsgallerian@brodernas.nu

    Öppet idag: 10.00 – 20.00

    Besök Restaurang

  • Liljeholmskajen

    Sjövikskajen 24
    117 57 Stockholm

    Telefon: 08-51511700
    liljeholmskajen@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 14.00, 16.30 – 22.00

    Besök Restaurang

  • Mälarhöjden

    Brådstupsvägen 1
    129 39 Hägersten

    Telefon: 08-290050
    malarhojden@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 14.00, 16.30 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Odenplan

    Odengatan 60
    113 22 Stockholm

    Telefon: 08-4403948
    odenplan@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Rosersberg

    Norrsundavägen 206
    195 95 Rosersberg

    Telefon: 08-840460
    rosersberg@brodernas.nu

    Öppet idag: 10.30 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Råsunda

    Råsundavägen 101 A
    169 53 Solna

    Telefon: 08-6002242
    rasunda@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 14.30, 16.30 – 21.30

    Besök Restaurang

  • Rörstrand

    Rörstrandsgatan 19
    113 41 Stockholm

    Telefon: 08-4404095
    rorstrand@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 14.30, 16.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Sickla

    Siroccogatan 7
    131 54 Nacka

    Telefon: 08-272330
    sickla@brodernas.nu

    Öppet idag: 10.00 – 20.00

    Besök Restaurang

  • Skanstull

    Ölandsgatan 45
    116 63 Stockholm

    Telefon: 08-101212
    skanstull@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 14.00, 17.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Solna Strand

    Albygatan 119
    172 63 Sundbyberg

    Telefon: 08-881071
    solna.strand@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 14.30, 15.30 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Stadion

    Valhallavägen 113
    115 51 Stockholm

    Telefon: 08-990079
    stadion@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 14.30, 16.00 – 22.00

    Besök Restaurang

  • Telefonplan

    LM Ericssons väg 24
    126 26 Hägersten

    Telefon: 076-4951180
    telefonplan@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 14.30, 16.30 – 22.00

    Besök Restaurang

  • Tyresö

    Öringevägen 2
    135 49 Tyresö

    Telefon: 08-7353319
    tyreso@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 14.00, 17.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Täby Park

    Parkallèn 34
    183 64 Täby

    Telefon: 08-323181
    taby@brodernas.nu

    Öppet idag: 10.30 – 14.30, 16.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Ursvik

    Marieborgsgatan 4
    174 62 Sundbyberg

    Telefon: 070-7300347
    ursvik@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 14.30, 16.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Vallentuna

    Tuna Torg 3A
    186 31 Vallentuna Socken

    Telefon: 08-58006050
    vallentuna@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 14.30, 16.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Viksjö

    Viksjöplan 2
    175 45 Järfälla

    Telefon: 08-884150
    viksjo@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Åkersberga

    Klappbryggan 3
    184 53 Stockholm

    Telefon: 08-40027028
    akersberga@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 14.30, 16.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Ängby

    Bergslagsvägen 268
    168 51 Bromma

    Telefon: 08-269500
    bromma@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 20.30

    Besök Restaurang

  • Äppelviken

    Alviksvägen 47
    167 53 Bromma

    Telefon: 08-269121
    appelviken@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 14.30, 15.30 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Östermalm

    Östermalmstorg 5
    114 42 Stockholm

    Telefon: 08-7150008
    ostermalm@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 21.00

    Besök Restaurang

Övriga Restauranger

  • Alingsås

    Göteborgsvägen 16
    441 32 Alingsås

    Telefon: 0322-10190
    alingsas@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 14.30, 16.30 – 20.00

    Besök Restaurang

  • Arboga

    Burskapsvägen 3C
    732 95 Arboga

    Telefon: 0589-356300
    arboga@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 20.00

    Besök Restaurang

  • Backaplan

    Motorgatan 3
    417 05 Göteborg

    Telefon: 031-525530
    backaplan@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 20.00

    Besök Restaurang

  • Borlänge

    Gyllehemsvägen 22
    784 37 Borlänge

    Telefon: 0243-14505
    borlange@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Borås City

    Stora Brogatan 9
    503 30 Borås

    Telefon: 072-1447108
    boras.city@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 14.30, 16.30 – 20.00

    Besök Restaurang

  • Borås Knalleland

    Bergslenagatan 8
    506 30 Borås

    Telefon: 033-7245200
    knalleland@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 20.00

    Besök Restaurang

  • Båstad

    Köpmansgatan 15
    269 33 Båstad

    Telefon: 0431-71900
    bastad@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.30 – 15.00, 17.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Citadellsvägen

    Citadellsvägen 15
    211 18 Malmö

    Telefon: 040-471990
    citadellsvagen@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.30 – 14.30, 16.30 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Duved

    Lennart Brunnhages väg 6
    837 72 Duved

    Telefon: 064-750002
    duved@brodernas.nu

    Öppet idag: stängt

    Besök Restaurang

  • Enköping

    Vagnsgatan 2
    745 37 Enköping

    Telefon: 076-6977361
    enkoping@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Erikslund

    Hallsta gårdsgata 8
    721 38 Västerås

    Telefon: 021-73040
    erikslund@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 20.00

    Besök Restaurang

  • Eskilstuna

    Gunborg Nymans väg 2
    632 22 Eskilstuna

    Telefon: 016-128700
    eskilstuna@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 20.00

    Besök Restaurang

  • Eslöv

    Vikhemsvägen 5
    241 38 Eslöv

    Telefon: 0413-10616
    eslov@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.30 – 20.00

    Besök Restaurang

  • Falkenberg

    Storgatan 35
    311 31 Falkenberg

    Telefon: 0346-10242
    falkenberg@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Funäsdalen

    Rörosvägen 23
    840 95 Funäsdalen

    Telefon: 068-410000
    funasdalen@brodernas.nu

    Öppet idag: 17.00 – 01.00

    Besök Restaurang

  • Gävle C

    Norra kungsgatan 7
    803 20 Gävle

    Telefon: 026-37077
    gavle@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 14.00, 17.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Göteborg Central

    Drottningtorget 5
    411 03 Göteborg

    Telefon: 031-872700
    gbg.central@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Götene

    Lundängsgatan 1
    533 91 Götene

    Telefon: 0511-444444
    gotene@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 20.00

    Besök Restaurang

  • Hansa

    Stadt Hamburgsgatan 7
    211 38 Malmö

    Telefon: 040-81727
    hansa@brodernas.nu

    Öppet idag: 10.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Helsingborg Central

    Kungstorget 8
    252 78 Helsingborg

    Telefon: 042-52045
    helsingborg@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 20.30

    Besök Restaurang

  • Hudiksvall

    Hamngatan 6
    824 43 Hudiksvall

    Telefon: 0650-13990
    hudiksvall@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 22.00

    Besök Restaurang

  • Hyllie

    Hyllie Stationstorg 5
    215 32 Malmö

    Telefon: 040-471471
    hyllie@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 14.00, 16.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Håby

    Tradenvägen 6
    455 91 Munkedal

    Telefon: 0524-71818
    haby@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 20.00

    Besök Restaurang

  • Jägersro

    Handelsgatan 9-11
    213 75 Malmö

    Telefon: 040-85002
    jagersro@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.30 – 19.00

    Besök Restaurang

  • Järntorget

    Järntorget 8
    413 04 Göteborg

    Telefon: 031-3501702
    jarntorget.gbg@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 20.00

    Besök Restaurang

  • Jönköping City

    Östra Storgatan 12
    553 21 Jönköping

    Telefon: 036-40090
    jonkoping.city@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 14.00, 16.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Jönköping Solåsen

    Solåsvägen 4
    553 03 Jönköping

    Telefon: 036-4404098
    jonkoping@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Knivsta

    Centralvägen 22A
    741 40 Knivsta

    Telefon: 018-109505
    knivsta@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 14.30, 15.30 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Kristinehamn

    Albinvägen 2
    681 32 Kristinehamn

    Telefon: 0550-12244
    kristinehamn@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.30 – 20.00

    Besök Restaurang

  • Kumla

    Stationsgatan 8
    692 35 Kumla

    Telefon: 019-445509
    kumla@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 14.00, 16.30 – sent

    Besök Restaurang

  • Kungsbacka

    Valands promenad 9
    434 32 Kungsbacka

    Telefon: 0300-12838
    kungsbacka@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.30 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Kållered

    Ekenleden 1A
    428 36 Kållered

    Telefon: 031-3501701
    kallered@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 20.00

    Besök Restaurang

  • Lidköping

    Fabriksgatan 4
    531 30 Lidköping

    Telefon: 0510-64040
    lidkoping@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 20.00

    Besök Restaurang

  • Lindesberg

    Stafettgatan 32
    711 34 Lindesberg

    Telefon: 0581-30550
    lindesberg@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 20.00

    Besök Restaurang

  • Linköping

    Tanneforsgatan 3
    582 24 Linköping

    Telefon: 013-1902190
    linkoping@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 14.30, 17.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Marbella (Spain)

    Calle las Malvas 15
    29600 Marbella

    Telefon: +34628717135
    marbella@brodernas.nu

    Öppet idag: 12.00 – 23.00

    Besök Restaurang

  • Marbella by the Beach (Spain)

    Avenida Duque de humada 16
    29602 Marbella

    Telefon: +34648178886
    marbella.beach@brodernas.nu

    Öppet idag: 12.00 – 23.00

    Besök Restaurang

  • Mariestad

    Nya Torget 4
    542 30 Mariestad

    Telefon: 0501-10585
    mariestad@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 20.00

    Besök Restaurang

  • Mjölby

    Sparregatan 7
    595 35 Mjölby

    Telefon: 0142-21717
    mjolby@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Motala

    Kungsgatan 5
    591 30 Motala

    Telefon: 0141-40330
    motala@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Nordstan

    Norra Hamngatan 20
    411 06 Göteborg

    Telefon: 031-3501700
    nordstan.gbg@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 20.00

    Besök Restaurang

  • Nyköping

    Västra Storgatan 14
    611 31 Nyköping

    Telefon: 0155-30333
    nykoping@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 20.00

    Besök Restaurang

  • Sala

    Gymnasiegatan 4
    733 40 Sala

    Telefon: 022-410050
    sala@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Skövde

    Billingehovsvägen 3
    541 42 Skövde

    Telefon: 0500-494349
    skovde@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 20.00

    Besök Restaurang

  • Strängnäs

    Solberga Handelsväg 2
    645 47 Strängnäs

    Telefon: 0152-10770
    strangnas@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Sundsvall

    Storgatan 11
    852 30 Sundsvall

    Telefon: 060-80080
    sundsvall@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 14.00, 17.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Trollhättan

    Torggatan 1
    461 34 Trollhättan

    Telefon: 0520-31000
    trollhattan@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 14.30, 16.30 – 20.00

    Besök Restaurang

  • Umeå

    Marknadsgatan 3
    904 22 Umeå

    Telefon: 090-23230
    umea@brodernas.nu

    Öppet idag: 10.00 – 20.00

    Besök Restaurang

  • Uppsala

    St:Persgatan 12
    753 20 Uppsala

    Telefon: 018-4444064
    uppsala@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Visby

    Standgatan 13
    621 56 Visby

    Telefon: 0498-274060
    visby@brodernas.nu

    Öppet idag: 16.30 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Västervik

    Fiskaregatan 3
    593 33 Västervik

    Telefon: 0490-19990
    vastervik@brodernas.nu

    Öppet idag: 16.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Västerås City

    Vasagatan 12
    722 15 Västerås

    Telefon: 021-29090
    vasteras@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 14.30, 15.30 – 20.00

    Besök Restaurang

  • Växjö

    Storgatan 36
    352 31 Växjö

    Telefon: 0470-549700
    vaxjo@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • WAP Uppsala

    Grafikgatan 26
    754 54 Uppsala

    Telefon: 018-148180
    wapuppsala@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 18.30

    Besök Restaurang

  • Wisby Strand

    Strandvägen 4
    621 55 Visby

    Telefon: 0498-217110
    wisbystrand@brodernas.nu

    Öppet idag: stängt

    Besök Restaurang

  • Åre

    Kabinebanevägen 22
    837 52 Åre

    Telefon: 064-772000
    are@brodernas.nu

    Öppet idag: stängt

    Besök Restaurang

  • Örebro

    Orvar Bergmarks plats 5
    702 23 Örebro

    Telefon: 019-5000019
    orebro@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – sent

    Besök Restaurang

  • Örebro Termikgatan

    Termikgatan 49
    702 39 Örebro

    Telefon: 019-100979
    termikgatan@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 21.00

    Besök Restaurang

  • Östersund

    Biblioteksgatan 11
    831 31 Östersund

    Telefon: 063-60444
    ostersund@brodernas.nu

    Öppet idag: 11.00 – 14.00, 17.00 – 20.00

    Besök Restaurang

Kommande Restauranger

Nyheter

Älskar du burgare? Sjyssta deals? Håll dig uppdaterad genom att prenumerera på vårat nyhetsbrev!